Wegańska musaka czyli comfort food w greckim stylu! Pyszne warstwy bakłażana, ziemniaków, „mięsnego” sosu i beszamelu tworzą idealną, bardzo przyjemną dla podniebienia całość.
Przepisów na musakę jest całe mnóstwo, w zależności od kraju pochodzenia, różnią się one nieco między sobą składnikami i dodatkami. Osobiście, znam jej smak z pewnej [ nieistniejącej już, na marginesie ] greckiej restauracji w Hadze, gdzie bardzo często zdarzało się nam ją zamawiać. Pamiętam, że była przepyszna! Dlatego też, wzorując się na jej smaku, do przygotowania użyłam bakłażanów, ziemniaków, beszamelu i sosu bolognese.
Tradycyjnie, do tego typu dań dodaje się grillowane lub pieczone plastry bakłażana, ja jednakże mam inny sposób, który sprawi, że będą miękkie i idealnie kremowe!
Nie ukrywam, że sekretem tego dania jest dobry, „mięsny” sos. Pomysł na przyrządzenie musaki wpadł mi do głowy po znalezieniu w zamrażarce porcji mojego wyśmienitego sosu bolognese [serio – smakuje jak tradycyjny sos z mięsem !].
Przepis na sos bolognese znajdziesz tutaj – nie jest trudny do zrobienia, potrzebuje jedynie trochę czasu i dobrej jakości składników. Korzystając z mojego przepisu otrzymasz duży garnek sosu, więc jeśli nie masz zamrażarki [ ja porcjuję sos i zamrażam ], na potrzeby przygotowania musaki użyj połowy składników.
Wegańska musaka jest nieskomplikowanym, aczkolwiek trochę pracochłonnym daniem. Wymaga bowiem przygotowania poszczególnych składników, które potrzebne będą do ułożenia jej warstw. Na pocieszenie dodam, że sos bolognese możesz przygotować nawet dwa dni wcześniej lub użyć mrożonego.
Składniki
1½ godziny
6 porcji
2 bakłażany
3 średniej wielkości ziemniaki
sos bolognese
2 łyżki oliwy z oliwek
łyżka suszonego oregano
sos beszamelowy
2 łyżki oleju do smażenia
2 łyżki mąki
500 ml dowolnego, niesłodzonego mleka roślinnego
sól do smaku
szczypta mielonego, białego pieprzu
½ łyżeczki gałki muszkatołowej
+ opcjonalnie wegański ser typu mozzarella, do posypania z wierzchu
Wykonanie
- Bakłażany pokrój wzdłuż na plastry grubości ½ cm. Tak przygotowane, włóż do garnka z wrzącą, lekko posoloną wodą i gotuj przez 3 minuty. Co jakiś czas zamieszaj lekko, aby plastry z wierzchu mogły się obgotować. Wyjmij plastry z wody i przełóż na ściereczkę lub papierowy ręcznik.
- Na dużej patelni rozgrzej oliwę i smaż plastry bakłażana z obu stron, aż się ładnie zarumienią, zajmie Ci to około 5 minut. Usmażone plastry odłóż na bok.
- Ziemniaki obierz i pokrój w cienkie, około 3 mm plastry, tak samo jak bakłażana wrzuć do wrzącej, posolonej wody i gotuj przez 5 minut. Odcedź i odstaw na bok.
- Przygotuj sos beszamelowy
- W rondelku, na małym ogniu rozgrzej olej. Wsyp mąkę i rozmieszaj trzepaczką, tak, aby połączyła się z olejem. Nie czekając, aż mąka się zarumieni dolewaj mleko, energicznie mieszając trzepaczką, aby rozpuścić grudki. Gotuj sos, aż zgęstnieje. Przypraw solą, pieprzem i gałką muszkatołową.
- Na dno naczynia do zapiekania wylej trochę sosu bolognese, ułóż warstwę z plastrów bakłażana, następnie sosu beszamelowego, ziemniaków i ponownie sosu bolognese – powtórz cały proces. Na wierzchnią warstwę sosu bolognese dodaj resztę beszamelu, posyp wegańskim serem [ jeśli używasz ] i oregano.
- Piecz w temperaturze 180ºC przez 35 – 40 minut.
- Wyjmij z piekarnika i odstaw 10 – 15 minut, aby odpoczęła. Dzięki temu musaka nie będzie się rozpadać podczas krojenia.
Notatki
Wegańską musakę bez problemu przygotujesz tez z cukinią czy świeżymi pomidorami zamiast ziemniaków lub z samych bakłażanów.
Resztki przechowuj w lodówce, w zamkniętym pojemniku do 3 dni. Odgrzewaj w piekarniku.
Musaka świetnie smakuje jako danie główne lub dodatek do innych dań.
Sos beszamelowy znakomicie nadaje się też do przygotowania lasagne i zapiekania warzyw.
Wartość odżywcza | 1 porcja musaki bez sera [ patrz wartości na opakowaniu ]
Wartość energetyczna 185 kcal | Węglowodany 20.5 g | Białko 8.9 g | Tłuszcz 6.7 g
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę.
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!