Nie ma smaczniejszego warzywa niż dojrzały, wygrzany w sierpniowym słońcu pomidor. O tej porze roku na straganach znajdziemy je w niezliczonych kształtach i smakach. Warto jeść pomidory, gdyż zawierają likopen – organiczny związek chemiczny o działaniu przeciwutleniającym. Ponadto wspomagają trawienie, poprawiają pracę układu nerwowego i odporność oraz mają działanie antynowotworowe.
Zupa pomidorowa to klasyka polskiej kuchni. Moja mama najczęściej przygotowywała ją na rosole pozostałym z niedzielnego obiadu i serwowała z makaronem. Wariacji tej pysznej zupy jest jednak wiele. Każdy ma na nią swój sposób.
Ja mam dla was propozycję na pomidorową z dodatkiem papryki, dzięki pieczeniu warzyw zupa nabiera wyjątkowego smaku i aromatu. Nie ukrywam, że jej przygotowanie jest dość czasochłonne lecz nie wymaga wiele pracy.
Składniki
20 min + 2h pieczenia
4 porcje
2 czerwone papryki
1 kg dojrzałych pomidorów
1 litr bulionu warzywnego
1 łyżka oliwy z oliwek
2 łyżki octu balsamicznego
2 łyżki oleju do smażenia
4 ząbki czosnku, w łupinach
½ cebuli
kilka gałązek świeżego tymianku
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
szczypta ostrej papryki, opcjonalnie
kilka suszonych pomidorów, śmietana roślinna, tymianek i bazylia do dekoracji
Wykonanie
- Paprykę pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 200°C, aż jej skórka się przypali, czyli około 30 minut. Wyjmujemy i przekładamy do zamykanego pojemnika lub torby foliowej. Tym sposobem po ich ostygnięciu łatwo będzie je obrać ze skórki. Usuwamy gniazda nasienne i kroimy na mniejsze kawałki.
- Zmniejszamy temperaturę w piekarniku do 180°C.
- Pomidory kroimy na pół, mniejsze można pozostawić w całości. Układamy w naczyniu do zapiekania, dodajemy czosnek w łupinach i tymianek. Całość polewamy oliwą i octem balsamicznym. Pieczemy przez 1½ godziny.
- Upieczone pomidory wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy, aby trochę przestygły, po czym ściągamy z nich skórkę.
- Na rozgrzanym w garnku oleju podsmażamy pokrojoną w kostkę cebulę. Dodajemy paprykę, pomidory wraz z sokiem jaki pozostał w naczyniu i wyciśnięty z łupinek czosnek. Zalewamy bulionem i gotujemy przez 10-15 minut.
- Miksujemy do konsystencji kremu. W razie potrzeby doprawiamy jeszcze solą i pieprzem, można dodać szczyptę ostrej papryki.
Zupę serwujemy z suszonymi pomidorami, bazylią, świeżym tymiankiem i roślinną śmietaną, wedle smaku
Notatki
Zupę można przygotować z każdego rodzaju pomidorów lub ich mieszanki
Lubisz zupy? Spróbuj też mojej grochówki na bazie pasty miso lub oczyszczajacej zupy pomidorowej
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę.
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!