Baba ghanoush, znane również jako baba ghannouj, baba ghannoug lub kawior z bakłażana, to popularny na Bliskim Wschodzie dip, którego podstawowym składnikiem są bakłażany. Świetnie sprawdza się jako przystawka, przekąska lub do smarowania kanapek. Jedną z najlepszych, a zarazem najbardziej denerwujących rzeczy w baba ghanoush jest to, że smakuje świetnie zaraz po zrobieniu, a jeszcze lepiej, po dniu lub dwóch w lodówce. Jeśli więc cierpliwość nie jest Twoją mocną stroną, radzę zrobić od razu podwójną porcję.
Ważnym składnikiem dipu jest tahina, czyli pasta z sezamu. Można ją znaleźć w większości sklepów spożywczych, kupić online lub zrobić samemu. Tahini zawsze przydaje się w kuchni, można ją wykorzystać do przygotowania wielu innych potraw, między innymi hummusu, muhammary i dresingów do sałatek.
Jeśli nie jesteś fanem tahini, spróbuj zmniejszyć ilość wymaganą w przepisie, ale jej nie pomijaj, gdyż to ona nadaje baba ghanoush charakterystycznego smaku.
Dip można szybko przygotować w blenderze, ja jednakże wolę bardziej rustykalną wersję, gdy składniki rozgniecione są widelcem.
BABA GHANOUSH
Składniki 60 min 1 miseczka
2 duże bakłażany
¼ filiżanki tahiny
½ łyżeczki mielonego kminku
1 ząbek czosnku
2-3 łyżki soku z cytryny
sól do smaku
2 łyżki oliwy z oliwek extra vergine + trochę do polania
opcjonalnie – pietruszka, nasiona sezamu, ostra papryka, do posypania
Wykonanie
- Piekarnik rozgrzewamy do maksymalnej temperatury
- Bakłażany układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia lub folią aluminiową
- Pieczemy przez 30-40 minut, aż skórka będzie spalona
- Wyjmujemy z piekarnika. Gdy ostygną, kroimy na pół, pozbywamy się ewentualnego nadmiaru wody/soku i wydrążamy z nich miąższ, skórki wyrzucamy
- Do miąższu dodajemy przeciśnięty przez praskę lub starty na drobnej tarce czosnek, sól, sok z cytryny, oliwę, kminek i tahinę. Całość rozgniatamy widelcem, mieszając, do uzyskania konsystencji gęstego dipu. Jeśli używamy blendera, miksujemy składniki, pulsacyjnie przez kilka sekund
- Przekładamy na głęboki talerz, polewamy dobrą oliwą, posypujemy pietruszką, chili i sezamem
Notatki
Baba ghanoush przechowuj w lodówce do 5 dni. Przed podaniem polej odrobiną dobrej jakości oliwy.
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Pochwal się!
Zostaw komentarz lub udostępnij zdjęcie na Instagramie – oznacz mnie @vitogryzie i użyj hashtagu #vitogryzie, chętnie zobaczę jak wyszło!
Polub vitogryzie na FACEBOOKU i obserwuj na INSTAGRAMIE, aby nie przegapić kolejnego przepisu!