Khichidi. Kasza gryczana po hindusku

Znasz khichidi? Pod tą, jakże egzotyczną nazwą kryje się bardzo proste, jednogarnkowe danie. Tradycyjnie przyrządza się je z fasoli mung, warzyw, sporej ilości przypraw oraz ryżu lub kaszy gryczanej – ja użyłam tej drugiej. 
Kasza gryczana – jest idealnym elementem dań kuchni roślinnej – dostarcza białka, błonnika i co ważne – nie zakwasza organizmu.

Kasza gryczana z fasolą mung

W kuchni ajurwedyjskiej, Khichidi uważane jest za jeden z najbardziej uzdrawiających posiłków. Jest bowiem posiłkiem balansującym dosze. Według nauk Ajurwedy, wszystko, co istnieje, składa się z trzech energii czyli doszy – vata [ powietrza i przestrzeni] , pitta [ ognia i wody ]  oraz kapha [ ziemi i wody]. Zakłócenie równowagi między nimi prowadzi do różnych dolegliwości – bólów głowy, problemów trawiennych czy depresji. Ajurweda ma jednakże kilka sposobów na równoważenie dosz – między innymi poprzez odpowiednią dietę.
Unikanie tłustych, ciężkostrawnych, bogatych w cukier, przetworzonych i ubogich w składniki odżywcze pokarmów, pozwala ciału i duszy odzyskać siły i skupić się na prawidłowym funkcjonowaniu. Już po kilku tygodniach metabolizm staje się bardziej wydajny, a poziom energii wzrasta. 
Kuchnia ajurwedyjska opiera się na jedzeniu sattwicznym, czyli takim, po którym nie czujemy się ani zbytnio pobudzeni, ani za bardzo ociężali.
Cechę sattwa ma żywność, która daje poczucie lekkości, dodaje energii i równoważy stan naszego umysłu:

  • świeża – warzywa, owoce
  • świeżo ugotowana 
  • nieprzetworzona i niekonserwowana
  • nie pochodząca z zabitych zwierząt

Mnie osobiście, w medycynie ajurwedyjskiej, fascynuje wnikliwość w badaniu związku pomiędzy chorobą, a jej przyczynami. Dążenie do zachowania równowagi we wszystkich dziedzinach życia. Poważnie traktowane są wszystkie elementy – wpływ warunków klimatycznych, stylu życia, odżywiania, jakości snu, aktywności fizycznej czy zwyczajnie, stanu psychicznego pacjenta. Współczesna medycyna nie patrzy na całokształt, skupia się niestety jedynie na chorobie, nie na czynnikach ją powodujących. Często tak mała zmiana, jak rezygnacja z określonych produktów spożywczych, ruch czy lepszy balans praca-życie prywatne, działają cuda! Jestem na to najlepszym przykładem. 

Wracając do przepisu…
Khichadi przygotowałam z namoczonej dzień wcześniej fasoli mung i prażonej kaszy gryczanej. Do tego porcja warzyw i aromatycznych przypraw. Samo danie robi się w mgnieniu oka, wystarczy jedynie pamiętać o uprzednim namoczeniu fasolki.
Khichidi jest bardzo smaczne, zdrowe i sycące, ale nie dające uczucia ciężkości – po prostu czuć, że jedząc je, robimy dla siebie coś dobrego!

Kasza gryczana po indyjsku

Składniki                    do 30 minut      4 porcje
¼ szklanki suchej fasoli mung, namoczonej przez noc
½ szklanki prażonej kaszy gryczanej
nieduża cebula
ząbek czosnku
łyżka oleju do smażenia
około 2 szklanek dowolnych, pokrojonych warzyw – u mnie 2 łodygi selera, marchew, pół fenkułu, płaska fasolka szparagowa
2½ szklanki bulionu warzywnego lub wody
przyprawy
płaska łyżeczka mielonej kolendry
łyżka startego na drobnej tarce imbiru
łyżeczka mielonego kuminu
łyżeczka kurkumy
łyżka nasion gorczycy
łyżeczka nasion kozieradki
½ łyżeczki curry
¼ łyżeczki świeżo mielonego czarny pieprzu
sól, do smaku
dodatki, do podania
ćwiartki limonki
natka pietruszki, kolendry lub selera
surówka z kiszonej kapusty – znakomicie komponuje się ze smakiem khichidi

Wykonanie

  • Na rozgrzanym w garnku oleju zeszklij pokrojoną w kosteczkę cebulę. Dodaj drobno posiekany czosnek i starty imbir. Smaż przez minutę, mieszając, po czym dodaj wszystkie przyprawy [ poza solą ]. Smaż kolejną minutę na małym ogniu – mieszając i uważając, aby nie przypalić mieszanki
  • Dodaj namoczoną fasolę mung i kaszę. Zalej bulionem, dołóż warzywa, wymieszaj zawartość garnka i doprowadź do wrzenia. W razie potrzeby dopraw do smaku solą. Następnie nakryj pokrywką, zmniejsz płomień do minimum i gotuj przez 20 minut, nie mieszając w trakcie.
  • W tym czasie kasza wchłonie cały bulion, a fasolka zmięknie

Rozłóż khichdi do misek i skrop sokiem z limonki. Podawaj z natką i surówką

Notatki
Do khichidi możesz dodać brokuła, kalafiora, cukinię, zielony groszek, szpinak, jarmuż, pomidory – co masz pod ręka. 
Gotowe danie najlepiej zjeść od razu, ale jeśli chcesz je przechować, wstaw khichidi do lodówki i nie przechowuj dłużej niż dwa dni.
Sok z limonki możesz zastąpić cytrynowym.
Kaszę gryczaną możesz zastąpić ryżem basmati, najlepiej brązowym, natomiast fasolę mung, namoczoną, zieloną soczewicą.

Wartość odżywcza |  1 porcja 
Wartość energetyczna  196 kcal | Węglowodany 35.7 g  | Białko 8.2 g  | Tłuszcz 3.9 g

Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! 
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest, aby być na bieżąco!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Like
Close
Gotowane z Vito Gryzie
© 2017-2020 wszelkie prawa zastrzeżone.
Close