Passata pomidorowa

Pomidorowa passata świetnie sprawdza się nie tylko jako sos do makaronu ale i baza wielu, wielu potraw. Możesz wykorzystać ją od razu albo zapasteryzować lub zamrozić na długie miesiące. 

Koniec lata to najlepszy moment na pomidorowe przetwory, a passata pomidorowa jest jednym z tych, których w kuchni nigdy za wiele. Gdy pomieszkiwałam we Włoszech, sosy przygotowywałyśmy z kilkudziesięciu kilogramów pomidorów. Ręce piekły, ale było warto – proste spaghetti z takim domowym sosem nie ma sobie równych!
Wiem, można kupić ją w każdym sklepie, ale jeśli masz za dużo pomidorów i nie wiesz jak je wykorzystać, warto spędzić miłe popołudnie w kuchni przygotowując kilka słoików. 

Passata pomidorowa domowej roboty

Pomidorową passatę możesz przygotować również z obranych wcześniej pomidorów [ nie będzie trzeba ich przecierać przez sito ] – wystarczy, że zagotujesz w garnku wodę i włożysz do niej nacięte na krzyż pomidory [ nie wkładaj wszystkich na raz, bo woda straci temperaturę ]. Po kilku sekundach wyłów pomidory z wrzątku i przełóż do miski z zimną wodą. Obierz ze skórki i pokrój według wskazówek w przepisie. 

Zamiast bazowej passaty, możesz przygotować też pomidorowy sos. Przed włożenim pokrojonych pomidorów do garnka, zeszklij na oliwie cebulę, dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek i drobniutko posiekane marchew i łodygę selera. Duś, aż zmiękną, następnie dodaj pomidory i postępuj według wskazówek poniżej.

Passata z pomidorów

Składniki            60 min  

dojrzałe pomidory – z kilograma pomidorów otrzymasz około 350g passaty
sól, do smaku
bazylia, opcjonalnie 

Wykonanie

  1. Zacznij od sprawdzenia pomidorów jeden po drugim, upewniając się, że nie są nadpsute. Umyj dokładnie, usuń szypułki, następnie przestój na cztery i usuń nasiona [ dzięki temu zabiegowi sos będzie mniej wodnisty, możesz oczywiście pominąć ten krok i dusić je nieco dłużej ] 
  2. Przełóż pomidory do dużego garnka i gotuj na małym ogniu przez około 30 minut, mieszając od czasu do czasu
  3. Gdy pomidory zmiękną dodaj do nich sól oraz dobrze umyte listki bazylii [ jeśli używasz ] i gotuj kolejne kilkanaście minut
  4. Tak przygotowany sos przetrzyj przez sito [ nie masz metalowego sitka, zajrzyj do notatek poniżej ], pozbędziesz się w ten sposób skórek

Gotowe!

Sos możesz schować do lodówki i wykorzystać w ciągu 3-4 dni lub zapasteryzować i cieszyć się smakiem letnich pomidorów przez długie miesiące. 

Pasteryzacja 

  • użyj wysterylizowanych słoików [ wystarczy „ugotować” je we wrzącej wodzie ] 
  • napełnij słoiki gorącym przecierem pomidorowym, pozostawiając 2-3 cm od krawędzi
  • dobrze zamknij 
  • włóż je do garnka z gorącą wodą i pozwól im się zagotować – małym słoikom wystarczy 30 minut. Jeśli używasz słoików większych niż 500g odlicz 45 minut od zagotowania.
  • ostrożnie wyjmij słoiki z wrzącej wody i ustaw zakrętką do dołu, pozostaw tak do ostygnięcia i schowaj do spiżarki. 

passata z pomidorów

Wartość odżywcza | 100g passaty pomidorowej
Wartość energetyczna  19 kcal | Węglowodany 3 g  | Białko 1 g  | Tłuszcz 0 g | Błonnik 1 g

pomidory

Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go! Możesz też wesprzeć moją działalność, stawiając mi symboliczną kawę. 
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest!

kawa

Join the Conversation

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Like
Close
Gotowane z Vito Gryzie
© 2017-2020 wszelkie prawa zastrzeżone.
Close