Pilaw, to kolejny ( obok włoskiego risotto i hiszpańskiej paelli ) sposób, aby zwyczajny, nudny ryż przekształcić w ciekawe danie. Ta słynna potrawa kuchni wschodu może być przygotowana z rozmaitymi dodatkami, przyprawami i ziołami.
W tym przepisie, korzystając z dobrodziejstw lata, wykorzystałam bób oraz aromatyczny koperek i cytrynę, którą ugotowałam razem z ryżem.
Bób jest doskonałym źródłem białka o wysokiej wartości biologicznej. Co roku staram się wykorzystać krótki, niestety, sezon na to wspaniałe warzywo. Na szczęście bób znakomicie nadaje się do mrożenia, więc zbieram go ( w tym roku mam z własnego ogródka ) i kupuję ile wlezie ( kupując świeży bób, zwróć uwagę, by ziarna były twarde, jasnozielone, bez plam i przebarwień ) dzielę do woreczków i zamrażam – w zimie mogę cieszyć się świeżutkim bobem! Dodaję go do zup, sałatek i różnego rodzaju smarowideł do chleba.
Do przygotowania pilawu najlepiej wybrać ryż o długich ziarnach. Ryż przed ugotowaniem płuczemy, by po ugotowaniu się nie kleił. Najpierw, tak samo jak w przypadku risotto czy paelli, ryż podsmażamy na tłuszczu i dopiero potem zalewamy bulionem i gotujemy.
Pilaw może być samodzielnym daniem, ale też dodatkiem do innych dań, co świetnie sprawdza się w przypadku, gdy jedynie część domowników nie jada mięsa.
PILAW Z BOBEM I CYTRYNĄ
potrzebujemy 30 min 4 porcje
1 szklanka ryżu długoziarnistego
2½ szklanki bulionu warzywnego
2 łyżki oleju do smażenia
½ cebuli
1 mała marchewka
1 łodyga selera
½ cytryny
250 g ugotowanego bobu
pęczek koperku
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
ostra papryka, opcjonalnie, do smaku
wykonanie
- Ryż płuczemy na sitku, do momentu, aż będzie płynąć czysta woda
- Marchew, czosnek i łodygę selera kroimy bardzo drobno, cebulę w kostkę
- Na rozgrzanym w garnku oleju podsmażamy posiekane warzywa. Gdy lekko zmiękną, dodajemy ryż
- Smażymy przez 2 – 3 minuty, mieszając, aż ziarenka się uprażą
- W międzyczasie, bób obieramy z łupinek i odstawiamy na bok
- Tak przygotowany ryż zalewamy 2½ szklankami gorącego bulionu. Doprawiamy solą, pieprzem i ostrą papryką. Dodajemy połowę cytryny i gotujemy pod przykryciem, do momentu, aż ryż wchłonie całą wodę. Ryż w tym momencie powinien być al dente ( czyli prawie ugotowany, któremu brakują dwie, trzy minuty ) – gdyby był dalej twardy, dolewamy więcej gorącego bulionu lub wody i gotujemy, do wchłonięcia płynu. Gdy to nastąpi, odstawiamy go pod przykryciem, aby doszedł i odpoczął
- Pilaw spulchniamy widelcem. Z ugotowanej w ryżu cytryny wyciskamy sok wraz z miąższem. Mieszamy z ugotowanym bobem oraz posiekanym koperkiem
notatki
Pilaw z bobem przechowuj w lodówce do 2 dni
Zimny, możesz wykorzystać jako nadzienie do gołąbków i zawinąć w liście kapusty
Lubisz bób? Spróbuj sałatki z bobem i pęczakiem
Wartość odżywcza | w 1 porcji
Wartość energetyczna 266 kcal | Węglowodany 48.3 g | Białko 8.25 g | Tłuszcz 5 g | Błonnik 4.3 g
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Pochwal się!
Zostaw komentarz lub udostępnij zdjęcie na Instagramie – oznacz mnie @vitogryzie i użyj hashtagu #vitogryzie, chętnie zobaczę jak wyszło!
Polub vitogryzie na FACEBOOKU i obserwuj na INSTAGRAMIE, aby nie przegapić kolejnego przepisu!