Kremowy w środku, a zarazem niezwykle chrupiący z zewnątrz, smażony bakłażan w cieście, to najsmaczniejszy bakłażan jakiego do tej pory jadłam! Nie jest to może fit, ani najzdrowszy z przepisów, ale naprawdę wart grzechu. Znakomicie smakuje sam, skropiony jedynie cytryną lub w towarzystwie lekkich sałatek.
Zawsze mam bakłażany w kuchni. Są wszechstronne i bardzo smaczne. Charakteryzuje je delikatna goryczka, dlatego przed użyciem można je pokroić, posolić i pozostawić na kilkanaście minut, następnie opłukać i wytrzeć papierowym ręcznikiem lub ściereczką.
Osobiście nie zawsze to robię. Nie przeszkadzała mi ich [ ledwo wyczuwalna, na marginesie ] gorycz. Do solenia przekonywał mnie zawsze mój sycylijski przyjaciel, który twierdzi, że tak przygotowane są delikatniejsze w smaku. Jeśli mam czas i korzystam ze starszych bakłażanów solę je uprzednio. Młodsze sztuki wykorzystuję od razu.
SMAŻONY BAKŁAŻAN W CIEŚCIE
Składniki
15 min + 30 min
2 porcje
smażony bakłażan w cieście
duży bakłażan
szklanka mąki pszennej lub orkiszowej
szklanka panko lub grubo mielonej bułki tartej
500 ml mleka roślinnego, u mnie kokosowe
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
olej do smażenia
ćwiartki cytryny, do podania
sałatka kuskus, do podania:
½ szklanki kaszy kuskus
ogórek zielony
pomidor
5 rzodkiewek
mały pęczek natki pietruszki
sok z połowy cytryny
łyżka oliwy z oliwek
Wykonanie
- Kuskus wsyp do miski, dodaj szczyptę soli i zalej wrzątkiem. Wody powinno być około centymetr nad powierzchnią kaszy. Zamieszaj szybko widelcem i nakryj szczelnie talerzem.
- Odstaw na 10 minut, następnie odkryj i spulchnij kaszę widelcem i poczekaj, aż całkiem ostygnie
- W międzyczasie, bakłażana pokrój w plastry grubości ½ cm, posól i odstaw na bok. Po około 30 minutach opłucz i osusz
- Mąkę wymieszaj z mlekiem roślinnym, tak aby otrzymać konsystencję gęstego ciasta naleśnikowego. Przypraw do smaku solą i świeżo mielonym pieprzem
- Plastry bakłażana zanurz w cieście następnie obtocz w bułce
- Smaż 2 – 3 minuty z każdej strony, w sporej ilości rozgrzanego oleju [ wlej tyle oleju na patelnię, aby plastry były w nim zanurzone przynajmniej do połowy ]. Panierka powinna być złota i chrupiąca. Po zdjęciu z patelni połóż plastry na chwilę na papierowym ręczniku, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu
- Do kuskusu dodaj drobno posiekaną natkę pietruszki oraz pomidory i ogórki pokroje w grubą kostkę. Przypraw do smaku sokiem z cytryny, oliwą, sola oraz pieprzem
Usmażone plastry bakłażana podawaj z sałatką. Przed jedzeniem skrop bakłażana sokiem z cytryny
Notatki
Sałatkę z kaszą kuskus możesz przechować w lodówce, pod przykryciem do następnego dnia. Jeśli robisz więcej kuskusu, lepiej dodać do niego warzywa tuż przed podaniem.
Smażony bakłażan w cieście najlepiej smakuje zaraz o usmażeniu, choć zimny też jest bardzo dobry.
Wartość odżywcza | połowa sałatki
Wartość energetyczna 248 kcal | Węglowodany 45 g | Białko 8 g | Tłuszcz 6 g | Błonnik 7.5 g
Wartość odżywcza | połowa bakłażana
Wartość energetyczna 554 kcal | Węglowodany 71 g | Białko 11.5 g | Tłuszcz 25 g | Błonnik 5 g
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest, aby zawsze być na bieżąco!