Dlaczego weganizm

Ludzie decydują się na weganizm z przeróżnych względów, zdrowotnych, etycznych czy też religijnych. W moim przypadku pierwsze dwa odegrały duże znaczenie. Do niedawna sama byłam zjadaczem mięsa. Choroba nowotworowa zmusiła mnie jednak do zastanowienia się nad tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma to co spożywamy. Zdecydowałam się najpierw na dietę wegetriańską i bardzo krótko po tym wegańską. Nie ukrywam, że w już tym przypadku ogromy wpływ miały względy etyczne. Myślę, że każdy, kto zda sobie sprawę z tego, jak wygląda przemysł zabijania i eksploatacji zwierząt, ich niewyobrażalnego cierpienia, już nigdy nie spojrzy na mięso w taki sam sposób. 

 

Czym jest weganizm?

Wegnizm to przede wszystkim styl życia. Polega nie tylko na niejedzeniu mięsa i produktów powstałych w skutek ich eksploatacji, ale też na nie przyczynianiu się do ich cierpienia. Oznacza to, nienoszenie skóry, wełny, futer i innych powstałych z odzwierzęcych surowców ubrań i dodatków; nie stosowanie kosmetyków testowanych na zwierzętach lub zawierających takie składniki; ale także omijanie zoo, cyrków itp. Weganizm to także dbałość o środowisko. Masowa hodowla zwierząt przynosi bowiem więcej szkód naszemu środowisku, niż uprawa roślin. Produkcja mięsa i nabiału przyczynia się do zanieczyszczania wód, degradacji gleb i globalnego ocieplenia. Ponadto, aby wyprodukować 1 kg mięsa, potrzeba aż 10 kg białka roślinnego. Badania dowodzą, iż jedzenie przeznaczane dla zwierząt hodowlanych mogłoby wykarmić całą ludność świata! 

Osobiście odbieram weganizm jako szacunek dla siebie, własnego ciała, innych ludzi, wszystkich żywych istot i otaczającej nas przyrody. 

W dyskusjach o weganizmie zazwyczaj spotykam się z pytaniem „co ty właściwie jesz”? Cóż, przede wszystkim nieprzetworzone produkty! Sezonowe warzywa i owoce, kasze, ryż, zboża, makarony, orzechy, grzyby, pestki, nasiona.
Dieta wegańska na pewno nie należy do nudnych bądź monotonnych. Wystarczy, że zerkniesz na przepisy umieszczone na mojej lub jakiejkolwiek stronie z przepisami kuchni roślinnej!

Oczywiście sam fakt, że nie jesz mięsa, nabiału i jajek nie sprawi, że Twoja dieta stanie się zdrowa. Wiele osób na diecie wegańskiej również odżywia się niezdrowo. Chodzi tu głownie o spożywanie wysoko przetwożonych produktów. W sklepach można znaleźć całkiem sporą ilość zamienników mięsa i nabiału, o niestety wątpliwej jakości odżywczej – wege parówki, kotlety, hamburgery, produkty z białej mąki, zawierające cukier lub sztuczne dodatki. Żadna dieta nie jest zdrowa, jeśli żywimy się śmieciowo – z mięsem czy bez. Pisząc „dieta” nie mam tu na myśli diety odchudzającej lecz sposób odżywiania. Wszystko oczywiście jest dla ludzi i sojowa parówka od czasu do czasu nam nie zabije, ale myślę, że należy spożywać tego typu produkty bardzo sporadycznie, a przedewszystkim czytać etykiety.

Czy dieta wegańska jest droga?

Wiele osób chcących przejść na weganizm, obawia się, że jest drogi. To zależy. Jeśli podstawą naszego menu będa lokalne, proste produkty, takie jak warzywa, owoce, kasze, ryż, strączki , makarony, kiszonki, orzechy, to na pewno wydamy na jedzenie mniej niż podczas tradycyjnej diety. Jednakże jeśli będziemy zaopatrywać się w egzotyczne owoce, wegańskie sery i wędliny, gotowe dania itp, to może nam też nieźle dać po kieszeni. Nie oznacza to oczywiście, że musimy rezygnować z w/w rzeczy, gdyż bardzo łatwo i tanio można je przygotować domowym sposobem. Dodam, że wiele niegdyś  „egzotycznch” produktów jak pasta tahini, tofu, sos sojowy, tamari czy miso są już ogólnie dostępne i nie tak drogie. Listę zakupów można więc łatwo dopasować do zasobności portfela. Nie musisz więc kupować orzeszków sosnowych i trufli, zastąp je naszymi rodzimymi polskimi produktami!

Jedz lokalnie i sezonowo. Droższe owoce, czy te dostępne tylko w lecie zastąp mrożonymi. Rób przetwory, gdy są tanie i łatwodostępne, aby móc się nimi cieszyć przez cały rok. 

Jeśli nie myślisz o rezygnowaniu z mięsa, być może zainspirujesz się do urozmaicenia swojej kuchni roślinnymi, pełnymi wartości odżywczych i witamin daniami, ograniczając w ten sposób jego spożycie?

Twoje ciało Ci za to podziękuje!

 

magda i vito

newsletter

 

 

Instagram
Facebook
Pinterest
RSS
Google+
https://vitogryzie.com/weganizm

 

Disclaimer

Żadnej treści na blogu nie należy traktować jako profesjonalnej porady medycznej. Informacje tu zamieszczane służą jedynie do celów informacyjnych i edukacyjnych.Close