Wegański bekon nie jest może nieodzownym elementem roślinnej kuchni, ale niektóre z dań aż proszą się o odrobinę słonej chrupkości jaką daje. Jeśli więc przygotowujesz coś co wymaga dodatku bekonu lub po prostu tęsknisz za jego smakiem, mam dla Ciebie fajny przepis.
Z boczkiem eksperymentowałam trochę, próbowałam zrobić go z tofu, z bakłażana, z kokosa… tempeh jednakże, sprawdził się najlepiej, ze względu na najbardziej podobną do mięsa strukturę. Ponadto, w przeciwieństwie do tofu, jest bardziej elastyczny i nawet bardzo cienko pokrojony, nie rozpada się.
Tempeh, to najzdrowszy istniejący zamiennik mięsa, głównie dlatego, iż jest produktem fermentowanym. Jest bardzo dobrym źródłem magnezu, cynku, wapnia i żelaza oraz probiotycznych mikroorganizmów, poprawiających stan jelit i odporność organizmu. Zawiera aż 20% łatwostrawnego białka o wysokiej jakości oraz posiada wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aminokwasy, dlatego też może całkowicie zastąpić mięso i nabiał w diecie.
Tempeh ma przyjemny, orzechowo-grzybowo-mięsny smak i podobnie jak tofu, doskonale przyjmuje smaki, dlatego możesz go dowolnie marynować. Nadaje się do gotowania, smażenia i pieczenia.
Jak zrobić wegański bekon z tempeh?
Zrobienie bekonu to nic trudnego i wymaga jedynie 4 składników. W przepisie nie używam aromatu dymy, gdyż akurat nie miałam go pod ręką. Jeśli jednak masz go w swojej kuchni, dodaj łyżeczkę aromatu i pół łyżeczki wędzonej papryki
Składniki czas przygotowania d0 30 minut
tempeh, około 200 g
3 łyżki octu jabłkowego
2 łyżki sosu sojowego lub tamari dla wersji bezglutenowej
1 łyżeczka wędzonej papryki
szczypta soli
szczypta cukru, u mnie trzcinowy
+ kilka łyżek oleju do smażenia
Wykonanie
- Tempeh pokrój najcieniej jak się da, ale tak, aby się nie rozpadał
- Z pozostałych składników [ oprócz oleju ] przygotuj marynatę.
- Zalej nią tempeh i delikatnie wymieszaj – najlepiej zrobić to w naczyniu z płaskim dnem, obracając plasterki palcami w marynacie. Odstaw na 15 minut
- Na patelni rozgrzej olej i smaż tofu z obu stron, aż będzie ładnie przyrumieniony
- Wyłóż na papierowy ręcznik, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu
Notatki
Po wystudzeniu wegański bekon przechowuj w zamkniętym pojemniku, w lodówce, do tygodnia
Wartość odżywcza | w 100 gramach
Wartość energetyczna 217 kcal | Węglowodany 12 g | Białko 19 g | Tłuszcz 10 g | Błonnik 0 g
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Pochwal się!
Zostaw komentarz lub udostępnij zdjęcie na Instagramie – oznacz mnie @vitogryzie i użyj hashtagu #vitogryzie, chętnie zobaczę jak wyszło!
Polub vitogryzie na FACEBOOKU i obserwuj na INSTAGRAMIE, aby nie przegapić kolejnego przepisu!
Bekon to wysmażony kawałek mięsa, nie ma czegoś takiego jak wegański bekon.