Kapuśniak, to jedno z wielu dań, które wolę w wersji bezmięsnej. Uwielbiam go za kwaśny smak i prostotę wykonania.
Nigdy nie lubiłam tradycyjnej wersji tej zupy. Była taka tłusta i ciężkostrawna. Nawiasem mówiąc większość tradycyjnych dań z kapustą kiszoną jest tłusta, ciężkostrawna i niezdrowa, na co wpływ mają dodawane do niej golonki, boczki, kiełbasy i żeberka. Szkoda, bo ma ona naprawdę cudowne prozdrowotne właściwości, ponadto jest niskokaloryczna – jej 100 g zawiera zaledwie 40 kcal.
Kapusta leczy choroby stawów i wszelakie guzy. Zapobiega anemii i obrzękom, podnosi odporność, a dzięki związkom siarkoorganicznym zapewnia piękne włosy, skórę i paznokcie. Warto dodać, że mogą ją jeść nawet osoby z nadwyrężoną wątrobą. Jest bogata w witaminę C, witaminy z grupy B i witaminę A. Cechuje ją też wysoka zawartość wapnia, magnezu, potasu, żelaza oraz kwasu foliowego.
Wegański kapuśniak to idealny przepis na smaczny, lekki obiad. Pełen aromatycznych suszonych grzybów, ziół i wędzonej papryki.
Potrzebujemy 90 minut 8 porcji
500 g kapusty kiszonej, z zalewą
1 cebula
2 łyżki oleju słonecznikowego
garść suszonych grzybów
szklanka wrzątku do zalania grzybów
2 litry bulionu warzywnego
1 duża marchew
4 ziarenka ziela angielskiego
2 liście laurowe
1 łyżeczka nasion kminku
1 łyżka suszonego majeranku
¼ łyżeczki wędzonej papryki
sól i świeżo mielony pieprz, do smaku
4 spore ziemniaki, około 300 gr
+szklanka ugotowanej lub puszka białej/brązowej fasoli, opcjonalnie
Wykonanie
- Grzyby zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na bok, aż ostygną. Gdy to nastąpi, wyławiamy i kroimy na drobniejsze kawałki, nie pozbywamy się wywaru z grzybów, będzie potrzebny do zupy
- Cebulę kroimy w kostkę i podsmażamy na oleju, aż się zrumieni
- Dodajemy pokrojoną w kostkę marchewkę i smażymy razem przez 3 – 4 minuty
- Dokładamy grzyby, ziele, liście laurowe, majeranek i kminek. Smażymy mieszając przez minutę, dwie, po czym dolewamy zalewę z grzybów ( wlewamy powoli – na dnie naczynia w którym się moczyły może znajdowac się trochę piasku i zanieczyszczeń ) i bulion.
- Następnie dodajemy kapustę kiszoną. Można ją przepłukać, jeśli ktoś nie lubi zbyt kwaśnego kapuśniaku, ja wychodzę z założenia, że im kwaśniejszy tym lepszy, więc dodaję prosto ze słoika, razem ze znajdującą się tam zalewą
- Dorzucamy jeszcze pokrojone w kostkę ziemniaki, przyprawiamy pieprzem, wędzoną papryką i gotujemy przez godzinę, pod przykryciem. Dzięki kwasowi z kapusty ziemniaki i marchewka nie rozgotują się w tym czasie i zachowają swój kształt
Zupę można wzbogacić o białą lub brązową fasolę dla dodatkowego białka. Wystarczy dodać ją 10 minut przed końcem gotowania.
Notatki
Kapuśniak, jak to z daniami z kapusty kiszonej bywa, jest jeszcze lepszy na drugi, trzeci i czwarty dzień.
Można go przechowywać w lodówce, w zamkniętym pojemniku nawet do tygodnia
Spróbuj też sycącej grochówki , aromatycznej wietnamskiej zupy Phõ
Wartość odżywcza w 1 porcji bez fasoli w 1 porcji z fasolą
Wartość energetyczna 107 kcal 139 kcal
Węglowodany 10.6 gr 14.3 gr
Białko 2.25 gr 4.8 gr
Tłuszcz 4.2 gr 4.3 gr
Błonnik 0.8 gr. 2.5 gr
Wypróbowałaś/eś ten przepis? Pochwal się!
Zostaw komentarz lub udostępnij zdjęcie na Instagramie – oznacz mnie @vitogryzie i użyj hashtagu #vitogryzie, chętnie zobaczę jak wyszło!
Polub vitogryzie na FACEBOOKU i obserwuj na INSTAGRAMIE, aby nie przegapić kolejnego przepisu!