Zostań wege

Ludzie decydują się na weganizm z przeróżnych względów, zdrowotnych, etycznych czy też religijnych. W moim przypadku pierwsze dwa odegrały duże znaczenie. Do niedawna sama byłam zjadaczem mięsa. Choroba nowotworowa zmusiła mnie jednak do zastanowienia się nad tym, jaki wpływ na nasze zdrowie ma to co spożywamy. Zdecydowałam się najpierw na dietę wegetriańską i bardzo krótko po tym wegańską. Nie ukrywam, że w tym przypadku ogromy wpływ miały względy etyczne. Myślę, że każdy, kto zda sobie sprawę z tego, jak wygląda przemysł zabijania i eksploatacji zwierząt, ich niewyobrażalnego cierpienia, już nigdy nie spojrzy na mięso w taki sam sposób. 

zostań wege

Czym jest weganizm?

Wegnizm to przede wszystkim styl życia. Polega nie tylko na niejedzeniu mięsa i produktów powstałych w skutek ich eksploatacji, ale też na nie przyczynianiu się do ich cierpienia. Oznacza to, że weganie nie noszą skóry, wełny, futer i innych powstałych z odzwierzęcych surowców ubrań i dodatków, nie polują, nie stosują kosmetyków testowanych na zwierzętach lub zawierających takie składniki. Nie chodzą też do zoo, cyrków itp. Weganizm to także dbałość o środowisko. Masowa hodowla zwierząt przynosi bowiem więcej szkód naszemu środowisku niż uprawa roślin. Produkcja mięsa i nabiału przyczynia się do zanieczyszczania wód, degradacji gleb, i globalnego ocieplenia. Ponadto aby wyprodukować 1 kg mięsa, potrzeba aż 10 kg białka roślinnego. Badania dowodzą iż jedzenie przeznaczane dla zwierząt hodowlanych mogłoby wykarmić całą ludność świata! 

Osbiście odbieram weganizm jako szacunek dla siebie, własnego ciała, innych ludzi, wszystkich żywych istot i otaczającej nas przyrody. 

W dyskusjach o weganizmie zazwyczaj spotykam się z pytaniem „to co ty właściwie jesz”? Cóż, przede wszystkim nieprzetworzone produkty! Sezonowe warzywa i owoce, kasze, ryż, zboża, makarony, orzechy, grzyby, pestki, nasiona.
Dieta wegańska na pewno nie należy do nudnych bądź monotonnych. Wystarczy, że zerkniesz na przepisy umieszczone na mojej lub jakiejkolwiek stronie z przepisami kuchni roślinnej!
Oczywiście sam fakt, że nie jesz mięsa, nabiału i jajek nie sprawi, że Twoja dieta stanie się zdrowa. Wiele osób na diecie wegańskiej również odżywia się niezdrowo. Chodzi tu głownie o spożywanie wysoko przetwożonych produktów. W sklepach można znaleźć całkiem sporą ilość zamienników mięsa i nabiału, o niestety wątpliwej jakości odżywczej – wege parówki, kotlety, hamburgery, produkty z białej mąki, zawierające cukier lub sztuczne dodatki. Żadna dieta nie jest zdrowa, jeśli żywimy się śmieciowo – z mięsem czy bez. Pisząc „dieta” nie mam tu na myśli diety odchudzającej lecz sposób odżywiania. Wszystko oczywiście jest dla ludzi i sojowa parówka od czasu do czasu nam nie zabije, ale myślę, że należy spożywać tego typu produkty bardzo sporadycznie, a przedewszystkim czytać etykiety.

Często pojawia się pytanie dotyczące kosztu diety wegańskiej.

Wiele osób chcących na nią przejść obawia się, że jest droga. Patrząc na ceny opisanych wyżej zamienników mięsnych produktów można tak pomyśleć. Nic bardziej mylnego. Ile kosztuje kilo kaszy? Ryżu? Paczka makaronu? Kilogram marchewki, fasoli lub sałata? Niewiele, prawda? Podstawą wegańskiego jadłospisu są warzywa, owoce, kasze, ryż, zboża, makarony, orzechy, grzyby, pestki, nasiona. Nie trzeba zaopatrywać się w wymyślne składniki. Wiele bardziej „egzotycznch” produktów jak pasta tahini, tofu, sos sojowy, tamari czy miso są już ogólnie dostępne i nie tak drogie jak kiedyś. Listę zakupów można łatwo dopasować do zasobności portfela. Nie musisz kupować orzeszków pinii i trufli, zastąp je naszymi rodzimymi polskimi produktami! Jedz lokalnie i sezonowo. Droższe owoce, czy te dostępne tylko w lecie zastąp mrożonymi. Rób przetwory, gdy są tanie i łatwodostępne aby móc się nimi cieszyć przez cały rok. 

zostań wegeO czym powinnaś/powinieneś wiedzieć przechodząc na weganizm?

Nie musisz wprowadzać wszystkich zmian jednocześnie

Nikt nie obudził się magicznie weganinem. Wymaga to pracy i zajmuje trochę czasu. Zacznij od dodawania do swojej diety większej ilości produktów pochodzenia roślinnego, zmniejszając jednocześnie zwierzęce – zwłaszcza te nieorganiczne, a co ważniejsze przetworzone, rafinowane produkty spożywcze. 

Twoja rodzina i znajomi bedą zadawać wiele pytań

Ludzie są bardzo wrażliwi w temacie swojej diety, zwłaszcza gdy kwestionujesz to, w co zawsze wierzyli. Ile razy bedąc dzieckiem słyszeliście : zostaw ziemniaki, ale zjedz mięso? Tak już niestety jest, że widok osoby jedzącej schabowego w towarzystwie ziemniaków polanych tłuszczem ze smażenia, nie wywołuje żadnych emocji i troski o zdrowie tegoż osobnika, ale oznajmienie „zostałam weganką” przyprawia rodzinę o palpitacje serca. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie konfliktu jest podkreślenie, że wybierasz weganizm ze swoich własnych powodów i że Tobie taki sposób odżywiania przynosi wiele korzyści. Mów o sobie, o swoim zdrowiu, aby nikt nie czuł się zmuszony, aby bronić swoich wyborów.

Musisz znaleźć nowe źródła białka

Białka są podstawowym budulcem naszego organizmu. Jak pisałam wyżej, nie zastępuj mięsa i nabiału wysoce przetwarzonymi i naładowanymi konserwantami zamiennikami. Najlepsze źródła białka wegańskiego to tofu, tempeh, soczewica, miso, warzywa strączkowe, ciecierzyca, quinoa, płatki owsiane, szpinak, ciecierzyca, orzechy, nasiona chia,  pestki dyni, siemię lniane, brązowy ryż czy nawet ziemniaki.

Czytaj etykiety

Jeśli jescze tego nie robisz, przygotuj się na czytanie etykiet na żywności.
Jeśli poważne myślisz o bycie wege, sprawdzanie etykiet żywności i składników jest koniecznością. Tylko dlatego, że produkt spożywczy nie zawiera mięsa nie oznacza, że ​​jest wegański. Kazeina i serwatka, które pochodzą z mleka, są obecne w wielu płatkach zbożowych i chlebach; kwas karminowy – inaczej znany jako koszenila i karmina, to ciemnoczerwony barwnik pozyskiwany z wysuszonych, zmielonych owadów…lista takich dodatków jest bardzo długa.

Tutaj kompletna lista, jaką znalazłam jakiś czas temu na blogu Eat me please i noszę wydrukowaną w torebce

Nie musisz rezygnować z ulubionych restauracji

Weganizm staje się coraz bardziej popularny, co za tym idzie coraz więcej restauracji ma w swojej karcie takie opcje.  Ale uwaga! Nawet jeśli Twój wybór wygląda na wegański, zapytaj kelnera czy jakieś produkty zwierzęce zostały użyte do jego przygotowania ( masło, bulion, ser, śmietana… ). Każda z restauracji ma też w swojej karcie fajne i smaczne sałatki. 

Poczujesz się szczęśliwiej!

Zwierzęta nie będą jedynymi zadowolonymi z Twojej decyzji. W porównaniu do diety wegańskiej, diety mięsne zawierają więcej kwasu arachidonowego, który może powodować zmiany neurologiczne obniżające nastrój ( Nutrition Journal 2012 ) 

 Suplementacja *

WITAMINA B12

Witamina B12 występuje naturalnie tylko w produktach zwierzęcych, więc na diecie wegańskiej powinno się ją suplementować. B12 jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, uczestniczy w procesie przetwarzania białek, tłuszczu i węglowodanów na energię. Jej braki mogą prowadzić do zmęczenia, osłabienia, zaparć, utraty apetytu, utraty wagi ( złego rodzaju ), problemów nerwowych i depresji. 

WITAMINA D

Nie ma potrzeby jej suplementacji tylko dlatego, że jemy wege, aż 90 proc. Polaków ma za mało witaminy D. Aby powstała właściwa ilość witaminy D, wystarczy 20-minutowy spacer po słońcu, jednakże jesienią i zimą proces jej produkcji w skórze może być niewystarczający. Witamina D zapewnia prawidłowe funkcjonowanie aż 36 organów! Niski poziom witaminy Dwiąże się z niemal każdą chorobą znaną człowiekowi, która nie jest spowodowana starzeniem lub genetycznymi mutacjami. Należy pamiętać, że przedawkowanie witaminy D doprowadza do gromadzenia się wapnia w tkankach, między innymi w sercu – w szczególności w tętnicach i nerkach.

ŻELAZO

Żelazo posiada dwie formy: hemową i niehemową. Hemowe, które stanowi około 40% żelaza w żywności zwierzęcej, jest łatwo wchłaniane przez organizm. Diety wegańskie zawierają tylko nie- hemowe, które są mniej wchłaniane, więc jeśli jeśli masz niedobów, możesz potrzebować jego suplementacji. Dobrym źródłem żelaza są rośliny strączkowe, nasiona słonecznika, rodzynki, ciemno zielone liście, chlorella i spirulina. Natomist produkty bogate w witaminę C, jak  czerwona papryka, cytrusy czy brokuły wspomagają jego absorpcję.  

zostań wege

Jeśli nie myślisz o rezygnowaniu z mięsa, być może zainspirujesz się do urozmaicenia swojej kuchni roślinnymi, pełnymi wartości odżywczych i witamin daniami, ograniczając w ten sposób jego spożycie?

Twoje ciało Ci za to podziękuje!

 

 

Instagram
Facebook
Twitter
Follow by Email
Pinterest
RSS
Google+
https://vitogryzie.com/zostan-wege/

* Suplementów diety nie powinno stosować się ot, tak sobie – wiem, przeczy temu każdy blok reklamowy…

Aby dowiedzieć się, czy powinnaś/eś suplementować jakąkolwiek z witamin ( nie tylko tych powyżej ) skonsultuj się z     lekarzem.

Żadnej treści na blogu nie należy traktować jako profesjonalnej porady medycznej. Informacje tu zamieszczane służą jedynie do celów informacyjnych i edukacyjnych.