Oficjalnie mamy jesień. Już nie złotą od liści i słoneczną, ale szarą – listopadową. Jedyne co lubię w takie dni, to mroźne, rześkie poranki i szron na trawie, gdy wychodzimy z Vito na spacer. Pobudzają mnie do życia, a przy okazji przynoszą wiele pomysłów na smaczne, sycące i rozgrzewające dania.
Jednym z nich jest zupa z pora i soczewicy. Pyszna, aromatyczna, bardzo satysfakcjonująca i bogata w białko. Świetna zarówno na obiad jak i kolację.
Bardzo lubię dania z porem, choć kiedyś rzadko wykorzystywałam go w kuchni. Wydaje mi się, że w polskiej kuchni jest trochę niedocenianym warzywem. Jest wprawdzie składnikiem włoszczyzny, ale nie zjadamy go wraz z rosołem. Poza tym widuje się go czasem w jajecznych sałatkach.
Jak wiesz, zawsze zwracam szczególną uwagę na antynowotworowe właściwości tego, co spożywam. Por, poza zawartością sporej ilości minerałów [ cynk, żelazo, wapń, fosfor, miedź, potas, sód, mangan, magnez ] oraz witamin [ A, B1, B2, B3 i B6, C, E i K ] jest też znakomitym źródłem antyoksydantów. Biorąc pod uwagę znaczną ilość polifenoli w nim zawartych, przypuszcza się, że jest on w stanie redukować problemy związane ze stresem oksydacyjnym, prowadzące do miażdżycy, cukrzycy i otyłości.
Prawdopodobnie pory chronią nas też przed nowotworami, a w szczególności, rakiem jelita grubego.
ZUPA Z PORA I SOCZEWICY
Składniki
do 30 minut
4 porcje
1 por
¼ szklanki suchej soczewicy
2 łyżki oliwy z oliwek
ziemniak
nieduża marchew
dwa ząbki czosnku
½ łyżeczki kuminu
¼ łyżeczki ostrej papryki
mały pęczek pietruszki
sól i świeżo mielony biały pieprz, do smaku
1½ litra bulionu warzywnego
łyżka soku z cytryny
Wykonanie
- Białą i jasnozieloną część pora pokrój w talarki, marchew obierz i pokrój w drobną kostkę – wrzuć na rozgrzaną w garnku oliwę
- Dodaj obrane, przecięte wpół ząbki czosnku i smaż, aż por zmięknie i zacznie się karmelizować
- Dodaj kumin, paprykę oraz soczewicę
- Zalej bulionem, dodaj pokrojonego w dużą kostkę ziemniaka i gotuj przez 25 – 30 minut
- Na koniec dorzuć sporą garść posiekanej natki pietruszki i dopraw łyżką soku z cytryny
Podawaj z dobrym pieczywem
Wartość odżywcza | porcja zupy
Wartość energetyczna 144 kcal | Węglowodany 19 g | Białko 5.2 g | Tłuszcz 5 g | Błonnik 4.3
Podoba Ci się ten przepis? Udostępnij go!
Masz apetyt na więcej? Zapisz się do Newslettera, obserwuj mnie na Facebooku, Instagramie oraz Pinterest, aby zawsze być na bieżąco!